Bitlis Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Akdeniz ikliminin vazgeçilmezi Ahlat taşı

NEMRUT DAĞI ETEKLERİNDEKİ OCAKLARDAN BİN BİR ZAHMETLE ÇIKARILAN, AHLAT TAŞI KIŞIN SICAK YAZIN SERİN TUTMA ÖZELLİĞİYLE BÖLGENİN YANI SIRA ARTIK AKDENİZ İKLİMİNİN DE VAZGEÇİLMEZİ OLDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Akdeniz ikliminin vazgeçilmezi Ahlat taşı
174 views
07 Ekim 2021 - 11:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Nemrut Dağı eteklerindeki ocaklardan bin bir zahmetle çıkarılan Ahlat taşı, kışın sıcak yazın serin tutma özelliğiyle bölgenin yanı sıra artık Akdeniz ikliminin de vazgeçilmezi oldu.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan Ovakışla Beldesi yolu üzerinde çıkarılan taşlar geçmişte kale, kilise, cami, kümbet, çeşme ve minare gibi yapılarda kullanılırken günümüzde bina izolasyonu, mezar, çeşme gibi yapılarda kullanılıyor. Ahlat taşının toprak altından çıkarılmasıyla başlayan zahmetli yolculuğu, bölgede çok sayıda kişiye istihdam da sağlıyor. Günün ilk ışıklarıyla ocaklara gelen işçiler, büyük emek harcayarak çıkardıkları taş blokları işlenmek üzere atölyelere gönderiyor. Burada şekillenen taşlarda yalıtım ve döşeme malzemesi inşaatlara satılıyor. Son zamanlarda özellikle sıcak iklim bölgelerine satılan Ahlat taşına mikroklima özelliği sayesinde rağbetin arttığı ifade edildi.

Babasından öğrendiği taş işçiliğini kendisinin de 17 yıldan beridir sürdürdüğünü ifade eden Seyfettin Nacaroğlu, taşın bölgede kullanıldığını, ancak son yıllarda Adana başta olmak üzere Akdeniz bölgesine gönderdiklerini ifade ederek, “Ben bu mesleği babamdan öğrendim. Her sabah saat 05.00’da evimizden çıkarak bu taş ocağına geliyoruz. Burada arkadaşlarımızla birlikte tonlarca ağırlıkta bulunan kaya parçalarını büyük kütleler halinde çiviler, balyozlar yardımıyla çıkarıyoruz. Daha sonra kesilmek ve şekillendirmek üzere atölyemize gönderiyoruz. Günde ortalama 30-40 kadar kaya parçası çıkarıyoruz. Atölyede şekillenen taşlar binaların dış cephe kaplamasında ya da yalıtımında kullanılıyor. Bu taşların en büyük özelliği, yaz aylarında serin, kış aylarında da sıcak tutmasıdır. Özellikle sıcak iklimin yaşandığı Adana bölgesinden bu yıl ciddi talep aldık. Buralarda yaz aylarında serin olması için kullanılıyor. Bizlerde çocuklarımızın geçimini bu şekilde sağlıyoruz. Zor ama sevdiğimiz bir iş. Burada kırmızı, siyah ve beyaz renkte taşlar çıkıyor. Dekorasyon için de bu taşlar kullanılıyor” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.