Bitlis Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Doç. Dr. Adem Palabıyık’tan Tarkan’a CHP uyarısı

BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ (BEÜ) SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ.DR. ADEM PALABIYIK, TARKAN’IN YENİ PARÇASI OLAN ‘GEÇÇEK’ İSİMLİ ÇALIŞMANIN TARKAN’IN SOSYO-PSİKOLOJİK DURUMUYLA İLİŞKİLİ OLDUĞUNU ANCAK SARI GAZETECİLİĞE DE GÖZ KIRPTIĞINI BELİRTEREK, “TARKAN’IN ‘GEÇÇEK’ PARÇASI BİR CHP KAKAFONİSİDİR, CHP-PRİNİZPÇİLİĞİDİR VE DUYAR-KASMACILIKTIR, TUTMAZ. TARKAN DA BUNA İZİN VERMEMELİDİR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Doç. Dr. Adem Palabıyık’tan Tarkan’a CHP uyarısı
240 views
19 Şubat 2022 - 20:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Palabıyık, Tarkan’ın yeni parçası olan ‘Geççek’ isimli çalışmanın Tarkan’ın sosyo-psikolojik durumuyla ilişkili olduğunu belirterek, “Tarkan’ın ‘Geççek’ parçası bir CHP kakafonisidir, CHP-Prinizpçiliğidir ve duyar-kasmacılıktır, tutmaz. Tarkan da buna izin vermemelidir” dedi.

Doç. Dr. Adem Palabıyık, gündeme ilişkin İHA’ya yaptığı açıklamada, Tarkan’ın Geççek isimli şarkısının muhalefet tarafından amaçsızca desteklendiğini ve muhalefetin, kendi amaçlarına hizmet eden her sözü mubah karşıladıklarını söyledi. Bu bağlamda şarkı sözlerinin CHP-Prinipçiliğine dönüştürüldüğünü ifade eden Palabıyık, “Tarkan’ın, Geççek şarkısı içerdiği sözler anlamında birden muhalefetin ilgi odağı haline geldi. Aslında şarkı sözleri bir toplumun genel hissiyatını ortaya koyma amacı taşımaktadır. Mesela Mahsuni Şerif’in veya Neşet Ertaş’ın parçaları toplumsal açıdan ilk akla gelen çalışmalardır. Bir pop sanatçısının, kendi içsel dünyasını yansıtan ve sosyo-psikolojik boyutu olan çalışmasını siyasi bir angajmana kurban etmemesi gerekmektedir. Eğer böyle bir sürece göz yumulursa, Geççek parçası, CHP kakafonisi ve duyar-kasmacılığından başka bir anlama gelemeyecektir. CHP-Priznzipçiliği’nin beşinci kol faaliyeti olarak anlaşılacak. Bu anlamda sanatçı Tarkan tarafından şarkısına bizzat sahip çıkılarak, siyasal bir propaganda aracına dönüştürülmemelidir” ifadelerini kullandı.

“Siyasi tavrı, Tarkan’ı Lümpen Proletarya yapar”

Geççek parçasının, duyar kasmaya dönüşmesi ile birlikte Tarkan’ın önemli bir destek kitlesini kaybedeceğini sözlerine ekleyen Palabıyık, “Tarkan, ülkemizde belirli bir kitlesi olan sanatçıdır. Sanatçılar elbette siyasal açıdan kendi tercihlerini ortaya koyabilirler fakat bir siyasal tercihin kurbanı olmak ile siyasal görüşü savunmak başka pratiklerdir. Şarkı sözleri, pandemi sürecinin etkisinde olan bireyin iç dünyasının dışa vurumunu anlatırken, içeriğin toplumsal boyuta atıf yapılarak değerlendirilmesi, Tarkan’ın siyasi tartışmalara kurban edilmesine sebep olacaktır. Eğer bu gün CHP, Atatürk ilkeleri ile hareket ettiğini iddia ediyorsa, HDP ile saf tutuşunu da açıklaması gerekmektedir. Tarkan’ın Atatürk sevgisi ile CHP’nin mevcut Atatürk tavrı arasındaki aşılmaz mesafenin toplum tarafından da görünür olduğu aşikardır. Tüm bunlar görmezden gelinip, kör bir hırs uğruna sanatın siyasete angaje edilmesine sanatçı tarafından izin verilmesi, lümpenproletaryacılıktan başka bir anlama gelmeyecektir” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.