Bitlis Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

‘Malazgirt Savaş Alanı Tespit’ ekibinden Kaymakam Erat’a ziyaret

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞIN İZNİ VE DESTEĞİYLE AHLAT MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIĞINDA, SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ADNAN ÇEVİK BİLİMSEL DANIŞMANLIĞINDA YÜRÜTÜLEN 2020 YILI “MALAZGİRT SAVAŞ ALANI TESPİTİ, TARİHİ VE ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMASI PROJESİ” BİLİMSEL EKİP ÜYELERİ AHLAT KAYMAKAMI ERKAN İSA ERAT’I ZİYARET ETTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
‘Malazgirt Savaş Alanı Tespit’ ekibinden Kaymakam Erat’a ziyaret
181 views
03 Eylül 2020 - 10:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ve desteğiyle Ahlat Müze Müdürlüğü başkanlığında Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Çevik’in bilimsel danışmanlığında yürütülen “Malazgirt Savaş Alanı Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması” projesi ekibi, Ahlat Kaymakamı Erkan İsa Erat’ı ziyaret etti.

Ziyarette proje bilimsel danışmanı ve yürütücüsü Prof. Dr. Adnan Çevik, ekip üyesi Prof. Dr. Kemalettin Köroğlu, Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur ve Ahlat Müze Müdürü Mikail Ercek, ‘Malazgirt Savaş Alanının Tespiti, Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması’ projesi kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında Ahlat Kaymakamı Erkan İsa Erat’a bilgi verdi. Ekip üyeleri, Ahlat Kaymakamı Erat’a verdikleri bilgilerde, “Proje kapsamında yürütülen ikinci etap çalışmaları, dört farklı kategoride tamamlanmış olup, bunlardan ilki, Malazgirt Ovası’nın farklı noktalarında gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmalarıdır. İkincisi, Malazgirt şehir merkezinde yer alan kale ve kale ile ilişkili mekanların özgün planlarının çıkarılması, bunların dijital ortama aktarılmasıdır. Üçüncü olarak, şehir merkezinde yapılan çalışmaların ve Malazgirt Ovası’nda yapılan yüzey araştırmalarının insansız hava aracı ile belgelenerek haritalandırılmasıdır. Çalışmanın son etabında, proje ekibi tarafından belirlenen alanlarda jeoradar çalışmaları ile yer altı taramaları gerçekleştirilmiştir. Projenin amacı, Malazgirt Savaş alanının ve ordugahların yerlerinin tespit edilmesi, tarihsel kimliğinin görünür kılınması ve ilçenin kültürel olarak cazibe merkezi haline getirilmesidir. Çalışma kapsamında Malazgirt’teki kültür envanteri de kayıt altına alınacak ve uzmanlar tarafından değerlendirilecektir” ifadelerini kullandılar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.