Bitlis Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TMO’nun patates alımı açıklaması Bitlisli çiftçileri sevindirdi

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİNİN (TMO), ÜRÜNLERİ ELİNDE KALAN ÇİFTÇİDEN, YEMEKLİK PATATES, SOĞAN VE ÇELTİK SATIN ALACAĞINI AÇIKLAMASI BİTLİSLİ ÇİFTÇİLERİ SEVİNDİRDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TMO’nun patates alımı açıklaması Bitlisli çiftçileri sevindirdi
180 views
12 Nisan 2021 - 15:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO), ürünleri elinde kalan çiftçiden yemeklik patates, soğan ve çeltik satın alacağını açıklaması Bitlisli çiftçileri sevindirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi, ülke genelinde ürünleri elinde kalan çiftçiden 250-300 bin ton yemeklik patates, 40 bin ton soğan ve 75 bin ton çeltik satın alacağını açıkladı.

Türkiye’nin patates üretiminin yüzde 10’unun karşılandığı Bitlis’in Ahlat ilçesinde Cumhurbaşkanı’nın kararı sevinçle karşılandı. Ahlat’ta salgın nedeniyle bu yıl yaklaşık 50 bin ton patates ambarlarda kaldı. Kararı sevinçle karşılayan Ahlatlı çiftçiler, kararın kendileri için can suyu olduğunu belirtti.

Kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkan Yardımcısı İzzettin Altuntaş, Ahlatlı çiftçinin elinde yaklaşık 50 bin ton patates kaldığını belirtti. Altuntaş, “Şu an gördüğünüz gibi Cumhurbaşkanı’nın çıkardığı son kararname ile ilgili Ahlat ilçemizde bu işin içine girdi. Bizleri ve çiftçimizi mutlu etti. Cumhurbaşkanımızın çiftçinin arkasında olduğunu bir kez daha gösterdi. Ahlat ilçemizde 50 bin ton patates depolarda bulunuyor. Bu 50 bin ton patatesi Toprak Mamulleri Ofisine (TMO) teslim edeceğiz. Şu an depolarımızda hummalı bir çalışma var. Dağıtılması için yüklemelerimizi yaparak gerekli yerlere göndereceğiz. Bitlis Milletvekilimiz Vahit Kiler’e de teşekkür ediyorum. Büyük uğraşları olmuştu” dedi.

Patates üreticisi Ruhi Güvener ise “2020 yılında Ahlat’ta 130 bin ton civarında üretim yapıldı. Bunun yaklaşık 70-80 bin tonunu tükettik. Salgından dolayı yaklaşık 50 bin ton patates depolarımızda kaldı. Sayın Cumhurbaşkanımız sağduyulu davranarak, bu ülkenin insanı olduğumuzu bize hatırlattı. Devletimizin gücünü arkamızda hissettik. Ahlat ilçemizde, biz çiftçilerin elinde kalan patateslerin alınmasıyla bize can suyu verildi. Bu kararla halkın arkasında olduğunu bir kez daha gördük. Bir üretici olarak halkımız adına Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.