Bitlis Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Nemrut Krater Gölü’nde valiliğin durdurduğu inşaat yeniden başladı

BİTLİS SINIRLARI İÇERİSİNDE YER ALAN NEMRUT DAĞI KRATER GÖLÜ VE KALDERASI’NA TUVALET VE SOSYAL TESİS YAPMAK İÇİN BAŞLATILAN VE TEPKİLER ÜZERİNE VALİLİK TARAFINDAN DURDURULAN İNŞAAT, DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN TEKRAR FAALİYETE GEÇİRİLDİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Nemrut Krater Gölü’nde valiliğin durdurduğu inşaat yeniden başladı
164 views
14 Ekim 2020 - 10:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bitlis sınırları içerisinde yer alan Nemrut Dağı Krater Gölü ve Kalderası’na tuvalet ve sosyal tesis yapmak için başlatılan ve tepkiler üzerine valilik tarafından durdurulan inşaat, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tekrar faaliyete geçirildi.

Nemrut Kalderası’nda geçen Ağustos ayında, ‘Tabiat Anıtı Çevre Düzenleme İşi’ adı altında başlatılan betonarme inşaatın yapımına yeniden başlandı. Uzmanlardan ve kamuoyundan gelen tepkiler sonucunda Bitlis Valiliği tarafından durdurulan inşaat, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün talimatıyla yeniden başlatıldı. İnşaatın yapıldığı bölge ‘Tabiat Anıtı’, ‘Turizm Alanı’, ‘1. Derece Doğal Sit Alanı’ ve ‘Ramsar Alanı’ (Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan) statüsünde bulunuyor. Uzmanların betonarme yerine ahşap ya da doğaya zarar vermeyecek farklı bir yapı tekniğiyle yapılması önerilerini dikkate almayan idarenin, projede hiçbir revize yapmadan aynı şekliyle uygulanması için müteahhit firmaya talimat verdiği öğrenildi.

Valiliğin durdurduğu çalışmanın yeniden başlatıldığı yönünde haber alan gazeteciler bölgeye gitti. Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, valilik kararıyla durdurulan çalışmaların yeniden başlatıldığını tespit ettiklerini dile getirerek, “Bizler de konunun yakın takipçisiyiz. Bu nedenle de bu gün konuyu bizzat yerinde görmek amacıyla gazeteci arkadaşımızla buraya geldik. Gelen ihbarlarda iddia edildiği gibi tepkiler üzerine valilik tarafından durdurulan çalışma yeniden başlamış durumda. Bu noktada bizler görevimizi yerine getirerek ilgili kurum ve amirlerini konuyla ilgili bilgilendirdik. Bundan sonraki süreçte konunun yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Alanın UNESCO Küresel Jeopark Ağı’na dahil edilmesi için yapılan başvuru süreci ise devam ediyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.